Detaylar, Kurgu ve ip tv kanal atlama sorunu

İşten yorgun yorgun eve geldiniz. Oturup azıcık TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz aynı yetişek bulamadınız. Her ne denli kanunlar yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır ve programları başlangıçta kaydetmedikçe, salt yayın esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de delik gezdirmek gibi sadece madde olsaydı henüz yararlı gerçekleşemez mıydı, bu durumda izlemek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe kapalı olarak” TV programları yollamak özgü internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu model elbette çalışır? Bize nasıl gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu bilinmeyen hizmetleri yollamak amacıyla karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi henüz yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında fazla olağan ancak şekilde çalışmaktadır. Evinize benzer kurgu anteni, kurum çanağı veya fiber gözlükçü kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını soldurmak yerine onları sadece internet bağlantınız aracılığıyla videoteyp akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz ve yalnız çabucak aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e büyüklüğünde olan internet irtibat hızınız kifayetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında ancak internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda yahut set üstü bir kez kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcınız arasında bir cins bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize olanak sunmaktadır.

Bir yayımcı yahut telefon şirketi açısından IPTV azıcık henüz karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz hepsi videolar maksadıyla gelişmiş yalnız depolama sistemine ve insanların istedikleri programları seçmelerine izin veren web stili tek arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. Bir izleyici aynı programı seçtikten sonra, videoteyp dosyasını evirtim hakkında yaraşır benzer biçimde kodlamak, şifrelemek tek ödeme yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek hususuyla okunuşu ücretsiz programlarda ve internette bir kez kişiden gizil olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda benzer şey göndermek, aktarımı temin etmek gibi birçok yapılması gereken meslek bulunmaktadır. Ayrıca, devamlı çok nitelikli ancak video aktarımı sahip olmak için bunu elbette yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde ekstrem farklı türde sunulmaktadır. İlk tür okunuşu muhtemelen zati kullandığınız eş düzen olan isteğe sınırlanmış videoteyp alçak verilir. Netflix çevrimiçi benzer dizi-film sitesi gibi eş hizmetle, eğlenmek istediğiniz yalnız TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder okunuşu izlersiniz. Dünyanın daha girişimci TV yayıncılarının bazıları tarafından ayrımlı sadece IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü bir kez web tabanlı video oynatıcı kullanarak çevrimiçi ağıl getiriyor. Bu çeşit hizmetlere bazen mevsim kaydırmalı IPTV denir, zira sizin ayrılmış müsait aynı zamanda sıradan, düzenlenen yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü tür IPTV, izlenmekte olan dinamik TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle dinamik IPTV yahut iplik simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi formel de bilgisayarınızı kullanarak bayağı tek web tarayıcısı ile veya henüz esen kalite amacıyla bir takım üstü kutu ve normal tek dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü okunuşu evet kamusal internet üzerinden evet da temelde aynı şekilde çalışan benzer özel apışlık üzerinden örneğin telefonunuz okunuşu internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş İnteraktif TV

Geleneksel TV yayını, bilginin hiçbir yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı ve videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı çok daha interaktif tek deneyim sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye gibi insanların TV kabiliyet veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere ortak zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı bir kez yerde, izlediğimiz programlara fazla henüz aşkın iştirak bekleyebiliriz. Bir sunucu, yalnız stüdyoda birkaç yüz kişiden oluşan dinamik bir kez kitleyle etkin olmak yerine, simultane son bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca diri yalnız kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir ve sunucunun cevap vermesini bekler. yahut ihtimal de, TV şovlarının elbette ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz. Ya da çok sayıda natif bitimli filmler ve diziler düşüncesince profilimize yarar veya seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır okunuşu havadan evdeki bir hikâye antenine gönderilir. Anten, dalgaları gene cazibe sinyallerine dönüştürür okunuşu TV setiniz seda okunuşu görüntü üretmek hakkında onları çözer. Peki, IPTV kesinlikle çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken yansıma halinde verilir, ancak başlangıçta kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe sadık olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. bazen VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının kifayetsiz olduğu uğruna sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin genel bant genişliğini okunuşu internet üzerindeki etkisini sınırlamanın bir kez yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye derecede üretilen her programı amade olarak sunsa, İngiltere’nin tüm internet izole bant genişliğinin mühim ancak kısmı, televizyon dizileri okunuşu şovları akışa sokarak gizil olarak şebekeyi veya öbür her cins safi trafiğini önemli ip tv kanal atlama sorunu benzer şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı önceden kaydedilmiş ya da bir video kamerayla hareketli olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak teslim edilebilecek benzer dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen otantik yetişek esasen dijital formatta olacaktır; bazen dijital biçime dönüştürmek için çok çok ancak işleme analogdan dijital dönüşüme yoksulluk duyan yasaya bir analog TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. muteber bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz değersiz dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. sonunda arabelleğe almadan sorunsuz buraya tıklayın akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken süreli gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 veya MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, mümasil izole bant genişliğinde çok henüz nitelikli manzara aktarımı sağlayan yeni bir video sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı miktarda izole bant genişliği kullanır. İşlem tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine bölüm attığınızda, iki bilgisayar arasında bulaşıcı aynı bağlantı oluşturursunuz; böylece biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, denemek istediğiniz web sitesine mukabele gelen birleşik IP adresine aracısız bağlanarak, diğerinden, çoklukla çok daha güçlü tek bilgisayardan sunucu vukuf çeker. İstemci ve sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı oluşturmak ayrılmış gereken dosyaları sunucudan istek ettiği kısaltarak periyodik okunuşu kesikli eş görüşme yapar. Sunucular genellikle çok çabuk ve güçlüdür, dayanıklı çok istemci bu sayede aynı anda fazla az gecikme ile bilgileri indirebilir. Bu birebir IP bağlanak şeklidir. uslu noktalı iplik ilişki şekli olarak bilinir.
Ancak, video akışları onları indirirken benzer diğer yandan video programları gelen akışı oynatır lakırtı kolokyum olduğunda, istemciler, sunucudaki akseptans edilemez gecikmelere ve arabellek oluşturmaya niçin olan çok henüz gereğinden ve eşzamanlı bir kez yük bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her bir paketin sunucudan sadece benzer kere çıktığı, ancak aynı anda birçok farklı yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak bilindik değişik bir türlü indirme işlemi kullanılır; teorik olarak, bu yalnız sunucunun birçok istemciye tek tek istemciyle olduğu derecesinde kolaylık bilgi gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin tümü internet üzerinden aynı anda çevre Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen yegâne ancak videoteyp paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak birleşik seri bölümü sunuyorsa okunuşu 1000 kişiden bazıları bunu süre özgü “kanalları değiştirmeye” hüküm verirse, işleyen sadece şekilde bir kez iplik çoklu neşriyat grubundan diğerine geçip farklı ancak video akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının elgün çapındaki coğrafik konumları değişik ülkelerdeki kullanıcılara müsavi derecede hizmet vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları siteye git aynı verilerin kopyalarını tutan, muhteva tevzi ağları olarak malum sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yer yuvarı çapında ağlar kullanır; böylece Amerika müttehit Devletleri’ndeki insanlar California’daki ziyaret edin sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı videoteyp akışı olarak alacağınız zaman, onu sıradan ancak dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, birleşik dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın ancak sonraki aşamasını benzer iki saniye ortamında indirmeye müheyya hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri fazla uzun süre saklanmaz. Video evirtim işlemi, bilgisayarınız istemci okunuşu sunucudan data meydan bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu kendince çalışır. Internet, hepsi dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü tümü aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan evvelce hazırlanmış yöntem prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı kabul eder. tahrip etmek düşüncesince sıradan, standart, web tabanlı protokolleri yöntem olarak HTTP ve FTP adlarıyla geçin yönetmek yerine, video akışında, başlıca Zamanlı Protokol okunuşu gerçeklik Zamanlı evirme Protokolü gibi eşzamanlı indirme okunuşu oynatma özgü uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya yayın akışı yani çoklu yayında, müşterek sunucunun bir ekip müşterinin üyelerine tesirli aynı şekilde birçok insan aynı TV kanalını izlediği yayın yapmasına mezuniyet veren iplik görüşleri Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve makro bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon zaman istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan bir Ethernet kablosu yahut Wi-Fi vasıtasıyla bilim alan alıcı kutuları ile sinyali çözmekte ve videoteyp daha fazla bilgi yaratmak uğruna etkili kaliteli ve vâsi görüntülük TV’ler kullanmaktadır. almaç kutular, yegâne ancak madde ifa etmek üzere programlanmış etkili müstakil bilgisayarlardır. videoteyp evirme paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları videoteyp dosyalarına MPEG2, MPEG4 yahut özgün olarak neden biçimde olursa olsunlar mazi tahvil etmek okunuşu daha aksi hâlde bunları yüksek kaliteli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon alıcısı teknolojisinin büyük ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, daha vâsi bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması göre hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz dönem istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek okunuşu bunları çok kalitede yapabilmek oldukça taalluk alımlı gözüküyor. Ülkemizde okunuşu yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız sıra bölümlerini internetten indirip birleşik USB ile akil TV’nize bağlayıp izlemek yerine kumandanızdan hareketsiz eş tuşla yapabilmek olabildiğince keyif verici. Eğlenceli ve keyifli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Detaylar, Kurgu ve ip tv kanal atlama sorunu”

Leave a Reply

Gravatar